Przejdź do sekcji:
Powrót

Krzesło

Krzesło z profilowanym ażurowym oparciem, wyprodukowane w latach trzydziestych XX w. przez firmę THONET – model A 1040. Stanowiły one pierwotnie wyposażenie Zakładów Południowych, przemianowanych po II wojnie światowej na Hutę Stalowa Wola. Wykonane są z drewna bukowego elementy połączono śrubami. Jako wykończenia użyto forniru orzechowego. Falista linia ażurowego oparcia doskonale koresponduje z lekko wygiętymi nóżkami. Historia firmy THONET wiąże się z osobą wiedeńskiego technologa i projektanta Michaela Thoneta, który był prekursorem metody formowania drewna bukowego. Kontynuatorzy zapoczątkowanej przez niego tradycji – August, Josef, Michael i Jakob Thonet – rozpoczęli zakładanie fabryk mebli w Europie. Jedna z nich powstała w Polsce – Fabryka Mebli Giętych „Bracia Thonet” w Radomsku.

Parametry

Kategoria:
Meble
Czas powstania:
lata 30. XX w.
Numer inwentarzowy:
MRS/H/2588/4
Producent / Autor:
Fabryka Mebli Giętych „Bracia Thonet
Technika wykonania:
produkcja seryjna, gięcie, fornirowanie
Materiał:
drewno (buk), metal
Wymiary:
wys. 89 cm, szer. 47 cm, gł. 54 cm

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Dofinansowanie Infrastruktura kultury: Muzeum online - zakup sprzętu do rejestracji i montażu filmów edukacyjnych dofinansowano ze środków budżetu państwa