Przejdź do sekcji:

Moździerz

Moździerz do lekarstw i innych substancji medycznych, składający się małego naczynia w kształcie przypominającym świecznik lub kieliszek do jajek, oraz dwustronnego tłuczka. Został wykonany w Hucie Stalowa Wola jako produkcja uboczna, tzw. „fucha”, i stanowi przykładowy przedmiot spośród bardzo szerokiej gamy obiektów produkcji ubocznej, wyrabianych po II wojnie światowej w zakładach hutniczych w Stalowej Woli. Zróżnicowanie i ilość „fuch” produkowanych również w innych zakładach skłania do postawienia tezy o funkcjonowaniu w ich ramach specyficznej kultury użytkowej. Moździerz swój estetyczny wygląd zawdzięcza materiałowi wykonania – stali nierdzewnej.

Parametry

Kategoria:
Produkty zakładów
Miejsce powstania:
Huta Stalowa Wola
Czas powstania:
okres powojenny
Numer inwentarzowy:
MRS/COP/219/1-2
Producent / Autor:
nieznany
Technika wykonania:
odlew
Materiał:
stal nierdzewna
Wymiary:
moździerz: wys. 5,5 cm, śr. 4,2 cm; tłuczek: wys. 9,5 cm, śr. 2,3 cm

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Dofinansowanie Infrastruktura kultury: Muzeum online - zakup sprzętu do rejestracji i montażu filmów edukacyjnych dofinansowano ze środków budżetu państwa