Przejdź do sekcji:

Tablica znamionowa

Tablica znamionowa pochodząca z generatora elektrowni Powiśle w Warszawie. Napisy: „Polskie Fabryki Maszyn i Wagonów w Krakowie, Lwowie i Sanoku L. Zieleniewski S.A. Fabryka Krakowska. System Babcock-Wilcox. Powierzchnia ogrzewania 850 m². Atm. 13. № 1186 . № Urzędowy. R. 1928”. Krakowska fabryka była jedną z najstarszych firm branży budowy maszyn w Polsce. Przedsiębiorstwo powstało jeszcze w 1804 r. w ramach kuźni Pawła Nowakowskiego w Krakowie, gdzie po jego śmierci zakład przejął warszawski kowal Antoni Zieleniewski. Po śmierci Antoniego zakład przejął jego syn Ludwik Zieleniewski, od którego imienia pochodzi nazwa. Na przełomie dziesięcioleci przedsiębiorstwo stale rozwijało się. W okresie dwudziestolecia międzywojennego zyskało finalnie również oddziały we Lwowie, Siemianowicach, Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej i Sanoku. Firma miała swój w inwestycjach Centralnego Okręgu Przemysłowego. Ponadto sam zakład w Sanoku był ważnym przedsiębiorstwem COP-u. Na jego bazie powstała Fabryka Obrabiarek „Nowy Sanok”, w której zainicjowano produkcję Najcięższych Karabinów Maszynowych (NKM) polskiej konstrukcji. W 1928 r. przedsiębiorstwo zyskało najbardziej rozpoznawalną historycznie nazwę „Zjednoczone Fabryki Maszyn i Wagonów L. Zieleniewski i Fitzner-Gamper S.A.”.

Parametry

Kategoria:
Tablice znamionowe
Czas powstania:
dwudziestolecie międzywojenne
Numer inwentarzowy:
MRS/COP/151
Producent / Autor:
Polskie Fabryki Maszyn i Wagonów w Krakowie, Lwowie i Sanoku L. Zieleniewski S.A. Fabryka Krakowska
Technika wykonania:
odlew
Materiał:
metal
Wymiary:
wys. 45 cm, szer. 70 cm

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Dofinansowanie Infrastruktura kultury: Muzeum online - zakup sprzętu do rejestracji i montażu filmów edukacyjnych dofinansowano ze środków budżetu państwa