Przejdź do sekcji:
Powrót

Ubranie robotnicze

Ubranie robotnicze, lniane, pochodzące z Zakładów Chemicznych w Nowej Sarzynie. Składa się z dwóch części: spodni oraz bluzy zapinanej na guziki. Na nogawkach dodatkowe kieszenie przeznaczone najprawdopodobniej na narzędzia i przybory do pracy. Ubiór nie był używany, co stanowi dodatkowy atut w kontekście jego unikalności. Na metce widoczna jest data 3 listopada 1952 r. – najprawdopodobniej data produkcji. Do czasów współczesnych podobne zabytki nie zachowały się. Zakłady z których pochodzi ubranie, zostały utworzone w ramach inwestycji Centralnego Okręgu Przemysłowego, jako Wytwórnia Nitrozwiązków Organicznych „Nitroza” w Sarzynie, budowana przez przedsiębiorstwo Przemysł Chemiczny „Boruta” S.A. ze Zgierza w ramach umowy podpisanej z Ministerstwem Spraw Wojskowych. Po II wojnie światowej zakłady wznowiły działalność w 1954 r., kiedy to rozpoczęto wytwarzanie nitrozwiązków, tworzyw sztucznych i półproduktów organicznych.

Parametry

Kategoria:
Odzież robocza
Czas powstania:
03.11.1952 r.
Numer inwentarzowy:
MRS/H/2964/1-2
Technika wykonania:
produkcja seryjna, tkanie, szycie
Materiał:
tkanina lniana

Fotografia obrotowa

Zobacz także

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Dofinansowanie Infrastruktura kultury: Muzeum online - zakup sprzętu do rejestracji i montażu filmów edukacyjnych dofinansowano ze środków budżetu państwa