Przejdź do sekcji:

Maska przeciwgazowa

Polska Maska przeciwgazowa typu FMSP C-2 przeznaczona dla ludności cywilnej, 1938 lub 1939 r.

Maski te było produkowane od 1938 r. i posiadały również oznaczenie "wzór 38". Maska posiadała część twarzową z gumy i była noszona w pionowym pokrowcu lnianym. Produkowały ją, co najmniej, firmy ARDAL, PIASTOW, SANOK. Maski "C-2" w 1939 r. produkowała też Wytwórnia Sprzętu Przeciwgazowego w Radomiu ul. Słowackiego 57, która również produkowała półmaskę przeciwpyłową "M-III".

Pochłaniacz, sygnowany, wyprodukowany przez firmę W. Czajkowski i S-ka. Po wrześniu 1939 r. firma SANOK przejęta została przez czeską firmę PLYMA i produkowała te maski dla Niemców pod oznaczeniem G-39. W sprzedaży kosztowały one 2 DM. Stosowano do nich także czeskie pochłaniacze i brezentowy pokrowiec belgijskiego typu masek, wzór 1932.

Parametry

Kategoria:
Militaria
Miejsce powstania:
Polska, Sanok, Radom
Czas powstania:
1938 - 1939
Numer inwentarzowy:
MRS/H/1966
Producent / Autor:
W. Czajkowski i S-ka, SANOK
Materiał:
metal, guma
Wymiary:
wys.: 25 cm

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Dofinansowanie Infrastruktura kultury: Muzeum online - zakup sprzętu do rejestracji i montażu filmów edukacyjnych dofinansowano ze środków budżetu państwa