Przejdź do sekcji:

Replika samolotu PZL „ŁOŚ”

Replika samolotu PZL „ŁOŚ”, model statyczny w skali 1:4. wykonany przez nieżyjącego już konstruktora i pasjonata modelarstwa, Eugeniusza Wołkowicza. Konstruktorami samolotu byli: Jerzy Dąbrowski, Piotr Kubicki oraz Franciszek Misztal. Prototyp został oblatany 13 grudnia 1936 r. przez pilota doświadczalnego Państwowych Zakładów Lotniczych Jerzego Widawskiego. Samolot wyposażony był w dwa silniki gwiazdowe PZL „Pegasus XXA” lub „Pegasus XXB”, a produkowały go Państwowe Zakłady Lotnicze Wytwórni Płatowców nr 1 w Warszawie na Okęciu, a następnie powstałe w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego Państwowe Zakłady Lotnicze Wytwórni Płatowców nr 2 w Mielcu. Był wyposażony w oryginalny układ niezależnego zawieszenia kół bliźniaczych – rozwiązanie to zostało zastosowane po raz pierwszy na świecie. Autorem koncepcji był Piotr Kubicki, a stało się wzorem dla wielu podwozi wielokołowych, stosowanych w konstrukcji ciężkich samolotów wielosilnikowych.

Parametry

Kategoria:
Militaria
Czas powstania:
2009 r.
Numer inwentarzowy:
MRS/MPh/552
Producent / Autor:
Eugeniusz Wołkowicz
Technika wykonania:
praca własna
Materiał:
metal, drewno, tworzywo sztuczne
Wymiary:
rozpiętość 440 cm

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Dofinansowanie Infrastruktura kultury: Muzeum online - zakup sprzętu do rejestracji i montażu filmów edukacyjnych dofinansowano ze środków budżetu państwa