Przejdź do sekcji:

Memoriał

Memoriał w sprawie budowy państwowej kolei żelaznej Rzeszów – Kolbuszowa – Tarnobrzeg Wydziału Powiatowego w Rzeszowie, Wydziału Powiatowego w Tarnobrzegu, Wydziału Powiatowego w Kolbuszowej, Okręgowego Towarzystwa Rolniczego w Kolbuszowej, Zarządów wszystkich Gmin Miejskich i Wiejskich Powiatu Kolbuszowskiego. Memoriał datowany na 1939 r., związany ze społecznym postulatem reaktywacji planu budowy linii kolejowej Tarnobrzeg – Kolbuszowa – Rzeszów. Sporządzenie memoriału miało związek z budową bocznicy kolejowej Ocice – Dęba Rozalin, którą doprowadzono w 1938 r. do terenu Wytwórni Amunicji nr 3 w Dębie. Bocznica stanowiła fragment planowanej trasy kolejowej. O budowie linii z Tarnobrzega do Rzeszowa postanowił Sejm ustawodawczy ustawą z 19 lipca 1919. Plany i inwestycje zostały przerwane w 1922 r. Idea ta powróciła szybko w związku z planami rozbudowy sieci kolejowej w COP-ie. Na memoriale widoczny jest osobisty podpis księdza Antoniego Dunajeckiego – prezesa Okręgowego Towarzystwa Rolniczego w Kolbuszowej.

Parametry

Kategoria:
Dokumenty
Miejsce powstania:
Kolbuszowa (?)
Czas powstania:
1938/1939
Numer inwentarzowy:
MRS/AM/477
Producent / Autor:
nieznany
Technika wykonania:
druk
Materiał:
papier
Wymiary:
wys. 20 cm, szer. 16,5 cm

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Dofinansowanie Infrastruktura kultury: Muzeum online - zakup sprzętu do rejestracji i montażu filmów edukacyjnych dofinansowano ze środków budżetu państwa