Przejdź do sekcji:

Opis patentowy

Opis patentu nr 112880, należący do Zjednoczonych Fabryk Związków Azotowych w Mościcach i Chorzowie. Dotyczy procesu produkcji granulowanego nawozu mieszanego. Patent pozyskany przez Królestwo Węgier. Data wniosku zgłoszonego przez Węgry to 5 czerwca 1934 r., akceptacja nastąpiła 2 września 1935 r. Data pierwszeństwa dla Polski to 12 czerwca 1933 r. Na opisie patentowym widoczna jest nieaktualna pieczątka Biblioteki Centralnej Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Mościcach (nr inw. 1553). Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Chorzowie powstała w 1916 r. pod nazwą Oberschlesische Stickstoffwerke AG. Oficjalne przejęcie zakładów przez rząd polski nastąpiło w lipcu 1922 r. Decyzję o budowie Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Mościcach podjęto w 1927 r. na wniosek prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Jej oficjalne otwarcie miało miejsce w styczniu 1930 r. Zakłady weszły później w skład Centralnego Okręgu Przemysłowego. W 1933 r. dokonano fuzji fabryki chorzowskiej i mościckiej.

Parametry

Kategoria:
Dokumenty
Czas powstania:
lata 30. XX w.
Numer inwentarzowy:
MRS/AM/476
Producent / Autor:
Królestwo Węgier. Sąd Patentowy
Technika wykonania:
druk
Materiał:
papier
Wymiary:
wys. 26,7 cm, szer. 18,5 cm

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Dofinansowanie Infrastruktura kultury: Muzeum online - zakup sprzętu do rejestracji i montażu filmów edukacyjnych dofinansowano ze środków budżetu państwa