Przejdź do sekcji:
Powrót

Przenośny rejestrator napięcia elektrycznego

Przenośny rejestrator napięcia elektrycznego, wyposażony w taśmę papierową, na której rysik z tuszem rysował wartości mierzonego parametru. Przyrząd wyposażony był w mechanizm zegarowy. Pochodzi z Elektrowni Stalowa Wola. Jednym z ważniejszych elementów budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego, zapewniającym zasilenie zakładów przemysłowych w energię, była budowa nowych elektrowni i rozbudowa sieci wysokiego napięcia. Zdecydowano o zlokalizowaniu dużego zakładu energetycznego w pobliżu Stalowej Woli. Komisja Rzeczoznawców przy Ministerstwie Przemysłu i Handlu przyjęła ofertę na budowę i wyposażenie elektrowni od francuskiej firmy Société Générale de Constructions Electriques et Mécaniques ALSTHOM. Budowę rozpoczęto w kwietniu 1938 r. Nadzór nad pracami prowadził Okręgowy Zakład Elektryczny w Tarnowie czyli OZET. Elektrownia miała mieć moc 40 MW. Pierwszą turbinę – o mocy 20 MW – uruchomiono już w maju 1939 r., a kolejną w sierpniu 1939 r. Dyrektorem nowego zakładu energetycznego został inż. Władysław Zawadzki, wcześniejszy kierownik budowy elektrowni z ramienia OZET-u.

Parametry

Kategoria:
Wyposażenie elektrowni / urządzenia elektryczne
Czas powstania:
XX w.
Numer inwentarzowy:
MRS/MPH/634
Technika wykonania:
produkcja seryjna
Materiał:
metal, papier, tworzywo sztuczne, szkło
Wymiary:
szer. 21, gł. 23 cm, wys. 36 cm

Fotografia obrotowa

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Dofinansowanie Infrastruktura kultury: Muzeum online - zakup sprzętu do rejestracji i montażu filmów edukacyjnych dofinansowano ze środków budżetu państwa