Przejdź do sekcji:
Powrót

Regulator napięcia elektrycznego

Regulator napięcia małego generatora w układzie ładowania baterii akumulatorów w elektrowni z Elektrowni Stalowa Wola. Jednym z ważniejszych elementów budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego, zapewniającym zasilanie zakładów przemysłowych w energię, była budowa nowych elektrowni i rozbudowa sieci wysokiego napięcia. Zdecydowano więc o zlokalizowaniu dużego zakładu energetycznego w pobliżu Stalowej Woli. Komisja Rzeczoznawców przy Ministerstwie Przemysłu i Handlu przyjęła ofertę na budowę i wyposażenie elektrowni od francuskiej firmy Société Générale de Constructions Electriques et Mécaniques ALSTHOM. Budowę rozpoczęto w kwietniu 1938 r. Nadzór nad pracami prowadził Okręgowy Zakład Elektryczny w Tarnowie czyli OZET. Elektrownia miała mieć moc 40 MW. Pierwszą turbinę – o mocy 20 MW – uruchomiono już w maju 1939 r., a kolejną w sierpniu 1939 r. Dyrektorem nowego zakładu energetycznego został inż. Władysław Zawadzki, wcześniejszy kierownik budowy elektrowni z ramienia OZET-u.

Parametry

Kategoria:
Wyposażenie elektrowni / urządzenia elektryczne
Czas powstania:
XX w.
Numer inwentarzowy:
MRS/MPH/641
Producent / Autor:
Ateliers de Construction Oerlikon Zurich – Suisse
Technika wykonania:
produkcja seryjna
Materiał:
metal, szkło, tworzywo sztuczne
Wymiary:
wys. 41 cm, gł. 42 cm, szer. 30 cm

Bryła 3D

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Dofinansowanie Infrastruktura kultury: Muzeum online - zakup sprzętu do rejestracji i montażu filmów edukacyjnych dofinansowano ze środków budżetu państwa